Șefa BNM, Anca Dragu: În doar o lună de la integrarea oficială în sistemul unic de plăți în euro SEPA, tranzacțiile din și spre R. Moldova au crescut cu 300 milioane de euro, depășind suma de 1,3 miliarde euro. Mai bine de jumătate din tranzacțiile prin SEPA sunt realizate de persoanele fizice.
Potrivit guvernatorului BNM, Anca Dragu, economiile directe generate se ridică la 1,4 milioane de euro.