Biroul de Informare al DIICOT România a anunțat că un cetățean moldovean de 37 de ani a fost reținut de procurorii Serviciului Teritorial Iași pentru constituirea unui grup infracțional organizat, contrabandă calificată și folosirea de acte nereale la vamă.
Din anchetă rezultă că acesta făcea parte dintr-o rețea transfrontalieră implicată în contrabandă cu arme și muniții destinate Israelului.
La 20 noiembrie 2025, în vama Albița, bărbatul a fost prins conducând un camion încărcat cu 18 rachete antitanc portabile, 8 lansatoare de grenade, un sistem portabil antiaerian și componente de dronă, camuflate în cutii etichetate fals drept deșeuri metalice.
DIICOT va cere arestarea preventivă a inculpatului pentru 30 de zile, iar ancheta continuă cu sprijinul polițiștilor BCCO Iași. Autoritățile subliniază că inculpatul beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă.
Comunicatul autorităților române despre camionul cu muniții, oprit la vama Albița: