Ceban susține că ”nacealnicii” sunt în deplasări și vorbesc despre reforme, în timp ce în țară au loc evenimente grave.
Acesta s-a declarat indignat de mai multe aspecte: că prin Vama Albița din România a trecut un camion cu contrabandă de arme, că o dronă a survolat ieri teritoriul Republicii Moldova și că consumul de droguri este alarmant în R. Moldova. Acesta mai menționează că economia e la pământ, iar PAS nu-și face timp deloc pentru țară.
Ion Ceban, un nou clip video "la secundă" pentru a nu rata un subiect de știre: După ce a încălecat subiectul privind prețul la macrou și cel al traficului de droguri imediat după apariția unor știri, azi primarul Capitalei a mai publicat unul, imediat după captura de la vama Albița, unde a fost oprit un camion cu armament. La mai puțin de o oră de la apariția știrii despre situația de la vamă - liderul MAN avea deja clipul video înregistrat și publicat