UPDATE, declarație pe care Gherasimov și-a rectificat-o. Gherasimov, despre aderarea la UE, împreună cu stânga Nistrului: „Avem semnale pozitive care ne dau speranța că în anii viitori am putea reintegra în mod pașnic regiunea”
(1) În prima versiune a știrii, biroul de presă declară că Gherasimov a fost citată inexact: Sugera că are deja "semnale pozitive care indică o posibilă reintegrare pașnică a regiunii transnistrene în anul viitor, în procesul aderării la UE".