După rezultatul dezastruos de la parlamentare, Tudor Ulianovschi anunță despre plecarea din PSDE:
„Motivul principal al retragerii mele ține de diferențele de viziune și tactici interne. Deși PSDE are o echipă de oameni profesioniști, am constatat că anumite practici și interese persistente, moștenite din vechiul regim politic, împiedicau progresul real și modernizarea partidului".