Din aceeași ediție
Atmosfera în PAS. Liderul PAS a fost întrebat dacă se așteaptă ca foștii săi colegi să formeze un alt partid. Răspuns: Nu știu!
Piața neagră a tezelor. Experiment video: Piața neagră a lucrărilor academice. Cât de ușor e să-ți cumperi o teză de licență sau master
Expresia „ În România e mai rău și asta mă bucură”. Premierul Alexandru Munteanu s-a văzut nevoit să explice, la București, gafa sa de expresie, de la votul de încredere din Parlament, mediatizată pe larg în România și folosită în propaganda suveraniștilor: „În România e mai rău și asta mă bucură”. Munteanu s-a referit la o situație mai complicată în ce privește pensiile din sectorul real vs a celor de la stat, comparând Moldova cu România, unde decalajul este și mai mare, generând discuții publice aprige
Azi la București, Munteanu a ținut să se explice pentru a nu lăsa loc de interpretări:
Munteanu: Am avut recent o exprimare ruptă din context ce a generat multe interpretări. Vreau să știți că suntem atât de legați de unii de alții că orice succes ne bucură, iar orice regres - ne îngrijorează. Mulți ani la rând, de când România a aderat la UE, am urmărit progresele dvs. România a fost un reper pentru noi.