Belous: Eu am rămas șocată câți fani are FMI în Moldova și ce s-a schimbat că opoziția deja vrea să ne credităm de la această instituție. Am avut un proiect de lege, Guvernul a lucrat. L-am prezentat anul trecut în Parlament și la etapa de votare. Hop! Apărătorii, care luptă azi pentru FMI, n-au votat și insistent au scos proiectul de pe ordinea de azi. Acesta este adevărul despre creditarea noastră cu FMI.

Doi. Azi ca niciodată toți și-au amintit de debitul la TVA și agenții economici. Știți cât era debitul TVA când PAS a venit la guvernare? 9 mlrd 300 mln. Acum e 10 mlrd. Dar întrebarea mea e: Unde sunt cei cu debitul?

Trei. Azi în sala iar toți s-au rupt pentru deficit. Dar a fost ceva pozitiv. Eu vreau să-l provoc pe dl Costiuc. Eu am aflat că dl Vasile a obținut venituri ilegale, nu le-a declarat la FISC. Dle Vasile, mergeți la FISC și declarați banii, Fiscul acceptă și declarații rectificată. Dacă plătiți impozitele - diminuăm deficitul de care vă faceți griji. Iată atunci demonstrăm patriotismul și dragostea de țară.