Cheianu: Aș putea să mai fac un efort ca să continui, dar mă tem că nu ar însemna decât să compromit și obligațiile de deputat, și propria sănătate. Poate trebuia să mă retrag din listă încă în campania electorală, când am simțit prima înrăutățire, dar atunci prin gestul meu aș fi făcut mai mult rău, decât dacă de pildă refuzam din start să mă implic. În mod firesc, primul om căruia i-am vorbit despre decizia de a-mi depune mandatul de deputat a fost președintă Maia Sandu, am vorbit și cu domnul președinte Igor Grosu, mi-au spus ambii că ar fi încercat să mă convingă să rămân, dacă nu era vorba de sănătate.