Bădărău: Firma ministrei Catlabuga, subvenții de 11 milioane în 8 ani! Profit triplat în 2024. Compania VITABIOFARM, deținută integral de ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga, a beneficiat de 11 milioane de lei subvenții în ultimii opt ani, a declarat președintele Asociației Fermierilor, Alexandru Bădăru, în cadrul unei emisiuni la Vocea Basarabiei. Potrivit acestuia, compania activează în continuare cu ministra în calitate de fondator și principal acționar. Bădărău a subliniat că nu acuză compania de ilegalități și nu știe care sunt exact impozitele achitate de aceasta.

În cazul Victoriei Belous, fosta ministră a Finanțelor, potrivit declarației pe avere pentru 2024, oficiala a ridicat venituri de aproape 1 milion de lei din salarii la minister și FISC și onorarii de la Monitorul Fiscal, dar și alocații pentru copii de cca 6 mii RON

Parlamentara are o explicație. Belous: „Veniturile familiei mele nu sunt doar salariul meu. Avem venituri extrabugetare. Soțul activează în sectorul privat. Sunt ani de zile în familia noastră când am achitat sute de mii în bugetul de stat, nu din salarii bugetare”, a explicat Belous la un podcast de la Europa Liberă.