Câteva surse pro-ruse au distribuit marți și miercuri un video cu declarații ale Comisarului European pentru Politica Europeană de Vecinătate și Negocieri de Extindere, afirmând că Marta Kos mustră autoritățile R. Moldova: „Îndepărtați țara și mai mult de UE. Dacă sunteți serioși în privința UE, ar trebui să vă ascultați cetățenii și să încetați să-i mai închideți pe liderii opoziției și pe jurnaliști - oameni care gândesc diferit de voi. Atunci putem discuta”.

În realitate, Marta Kos a făcut aceste declarații cu referire la autoritățile din Georgia, după cum se poate observa din declarațiile de presă de marți, 4 noiembrie.