Anterior s-a aflat că autoritățile române au efectuat de dimineață percheziții la București și mai multe județe. Mai mulți medici ar fi prezentat diplome de rezidențiat eliberate la Chișinău, deși nu au urmat cursurile. Pe durata studiilor, aceștia ar fi rămas în România și au lucrat cu normă întreagă. Persoanele vizate urmează a fi audiate.