Statele Unite retrag parțial trupe de la Baza Kogălniceanu. În România mai rămân 1000 de militari americani
Ministrul Apărării susține că nu este vorba de “o retragere” ci despre “sistarea rotirii unei brigăzi în mai multe state NATO”. Cele trei baze în care se află în prezent militari americani “vor fi dezvoltate în continuare”, dar “fiecare stat își ajustează strategia din când în când, de aceea principalul stâlp al securității țării e Armata României”.