Directorul Gimnaziului „Ion Creangă” din satul Teleșeu, raionul Orhei, Sergiu Opaeț a fost înmormântat marți, 28 octombrie. Ministrul Educației, Dan Perciun, a declarat pentru ZdG că decesul lui Sergiu Opaeț „a fost cauzat de probleme foarte serioase de sănătate”
Perciun: Eu știu motivele decesului, dar având în vedere că este o situație sensibilă, divulgarea nemijlocită a acestora poate fi făcută doar de către familie. E vorba de o maladie, nu de suprasolicitare sau aspecte legate de volumul de muncă. Este adevărat că, în general, în sistem avem o problemă cu arderea profesională