SUA anunță sancțiuni împotriva Rosneft și Lukoil, cele mai mari două companii petroliere rusești, a doua zi după ce Rusia a desfășurat un exercițiu nuclear și a lansat rachete intercontinentale. Secretarul Trezoreriei precizează că acestea au în vedere “refuzul președintelui Putin de a pune capăt acestui război fără sens”.
Sancțiunile împotriva petrolului rusesc marchează prima acțiune concretă făcută de Administrația Trump împotriva Rusiei.
Presa internațională raportează că, în paralel, SUA și India sunt aproape de un acord care ar presupune o reducere a tarifelor de export către SUA, la schimb cu oprirea importurilor indiene de țiței rusesc.