Maia Sandu: Salariile sunt prea mari în unele instituții ale statului și trebuie micșorate
Eu sunt de acord că în unele instituții sunt exagerate aceste salarii. Da, sunt funcții pentru care, altfel decât printr-un salariu competitiv cu sectorul privat nu pot să obții specialiști foarte buni. Dar astea sunt foarte puține. Pentru celelalte, cred că trebuie să fie o echitate. Nu zic că trebuie să coboare toți la nivelul de 20.000 de lei pe lună