Maia Sandu i-a decorat cu Ordinul Republicii pe fostul președinte Nicolae Timofti, pe actuala ministră a Sănătății, Ala Nemerenco, Ion Luca și Oazu Nantoi
La fel, au primit distincții, Meritul Civic și Ordinul Onoarei, mai mulți doctori, sportivi, profesori, ingineri, dar și personalități din domeniul artei și culturii.