Evenimentele au început acum zece ani, când tensiunile dintre guvernul prim-ministrului ungar și Comisia Europeană au început să crească. Ancheta dezvăluie că spionii lui Viktor Orbán au folosit metode agresive fără precedent pentru un stat membru al UE, care amintesc mai curând practicile regimurilor rus sau chinez. Angajații unguri ai Comisiei Europene au fost contactați pentru a partaja, în schimbul unei plăți, informații interne, cum ar fi procesele-verbale ale ședințelor.