Prim-ministrul ungar Viktor Orbán a desfășurat o rețea secretă de agenți de informații pentru a spiona instituțiile Uniunii Europene, a dezvăluit joi „De Tijd”. Informațiile au ieșit la iveală în urma unei anchete comune a ziarului împreună cu ONG-ul ungar Direkt36, colectivul Paper Trail Media, revista germană „Der Spiegel” și ziarul austriac „Der Standard”, scrie Rador, care citează presa belgiană
Evenimentele au început acum zece ani, când tensiunile dintre guvernul prim-ministrului ungar și Comisia Europeană au început să crească. Ancheta dezvăluie că spionii lui Viktor Orbán au folosit metode agresive fără precedent pentru un stat membru al UE, care amintesc mai curând practicile regimurilor rus sau chinez. Angajații unguri ai Comisiei Europene au fost contactați pentru a partaja, în schimbul unei plăți, informații interne, cum ar fi procesele-verbale ale ședințelor.