Din aceeași ediție
🚗 Atenție călători! UE și România implementează etapizat Sistemul de Intrare/Ieşire (EES) la frontierele externe. Sistemul de monitorizare va fi implementat începând de duminică, 12 octombrie 2025
🛂 Prima la rând: Vama Costești-Stânca. În România sistemul va fi operaționalizat etapizat, începând cu punctele de trecere a frontierei Midia (jud. Constanța), Stânca (jud. Botoșani, hotar cu Republica Moldova), Naidaș (jud. Caraș-Severin), Sighet (jud. Maramureș) și Aeroport Sibiu, urmând să fie extins gradual și în celelalte puncte de trecere a frontierei în următoarea perioadă (maximum 170 de zile).