💡 Paza, prelungire! Ajutor din UE: Consumatorii casnici vor primi compensații la plata curentului și pentru lunile septembrie și octombrie, după ce programul de susținere expirase în luna august
Toți consumatorii casnici din R. Moldova, adică în jur de 1,2 milioane de gospodării, vor beneficia de compensații în facturile pentru energie electrică și pentru lunile septembrie și octombrie. Guvernul a alocat în acest scop 230 de milioane de lei, iar banii vin din fonduri europene. Compensațiile vor fi aplicate direct în facturile emise de furnizorii de curent, fără ca beneficiarii să facă solicitări individuale. Acestea vor acoperi, în continuare, doar primii 110 kWh consumați de fiecare gospodărie