Potrivit Alei Nemerenco, atacurile asupra sa au început în 2021, când era consilieră la Președinție. Subiectul a fost amplificat de bloggeri și canale media care făceau parte din holdingul neoficial al lui Plahotniuc.

„Au ținut lanț zi de zi – conferințe de presă ale deputaților socialiști, flash-moburi ale gărzii tinere a PSRM cu placate cu «Врач убийца» de îmi părea ca sunt în anii ‘37, articole denigratoare a unui tip care recent e băgat la răcoare și multe altele. I-am acționat în judecată”, se arată în postarea ministrei.