Zeci de mii de manifestanţi au ieşit în stradă la Tbilisi, sâmbătă, în ziua alegerilor locale, pentru a protesta față de cei care dețin puterea în Georgia. Manifestanţii au mărşăluit către palatul prezidenţial, unde au încercat să pătrundă în incintă. Forţele de ordine au răspuns în forță.

„Suntem aici pentru a proteja democraţia noastră, pe care Visul georgian este pe cale să o distrugă”, a spus unul dintre manifestanți pentru AFP.