După Natalia Ixari, Igor Gîrlea și Andrei Oțel, pe 3 octombrie au apărut informații despre demisia șefului Direcției asistență medicală și socială, Vladimir Bolocan, dar și a pretorei sectorului Botanica, Diana Guba.

Reprezentanții Primăriei au spus că schimbările „țin de atribuțiile primarului general și de procesele interne de reorganizare”.

Deciziile vin după scorul foarte slab înregistrat de Blocul Alternativa la alegeri, riscând chiar să nu treacă pragul electoral.