Maia Sandu a primit cadouri protocolare în sumă de 57 de mii de lei în perioada iulie – septembrie 2025. Cel mai scump cadou, estimat la aproape 10 mii de lei, i-a fost oferit președintei de către omologul său francez, Emmanuel Macron. Președinția a declarat daruri oficiale și de la Papa Leon al XIV-lea la Vatican, cancelarul german Friedrich Merz și președintele polonez, Andrzej Duda. Cadourile rămân în posesia statului