Procurorul Iachimovschi explică de ce a lăsat funcția de procuror: Într-o postare pe Facebook, el a explicat că nu mai simte recunoașterea internă a instituțiilor, ci mai mult din afara țării. Totodată, acesta a menționat că nu mai simte că prin munca sa nu mai poate contribui la independența sistemului de justiție