E o decizie pe care am luat-o înainte de campania electorală, o decizie personală. Rog respectuos să nu intuim alte motive, pentru că ele nu există.
În primul rând PAS este partid (o structură politică reprezentativă care luptă pentru putere pentru a adopta și a implementa politici publice), unul mai bine organizat probabil decât majoritatea partidelor din Europa de Est. În această campanie am ajuns în 828 de localități, am avut 6868 de evenimente publice (discuții cu cetățenii, de la ușă la ușă, corturi, întâlniri), dintre care 2935 de întâlniri electorale. Au fost implicați 3957 de membri și voluntari - atenție - voluntar în sensul direct al cuvântului. Oameni care donează timpul lor, fără să fie achitați. Nu scriu cifre aleatorii ca să le fac să arate natural, le știu, pentru că PAS are cel mai complex sistem informațional în tot ce ține activitatea de partid, mai bun decât tot ce am văzut pe la partide din vest. În timp real știm tot ce se întâmplă într-o campanie electorală. Cine, unde și când.
Referitor la oameni, înțeleg că există nuanțe, tranziție, compromisuri. Dar, pe termen mediu și lung, avem datoria morală să promovăm, să ajutăm, să susținem oamenii din prima categorie în defavoarea oamenilor din categoria doi.
Șeful Cancelariei de Stat și-a dat demisia. Artur Mija renunță și la funcția de secretar general al PAS, dar spune că rămâne membru al formațiunii. Acesta spune că e o decizie personală, mulțumește partidului și colegilor, spunând că întotdeauna a încercat să promoveze oamenii buni