N-am să vă spun cu cine să votați, și nici împotriva cui
Dar am câteva gânduri pe care vreau să le împărtășesc cu voi înainte de 28 septembrie. Într-un final, fiecare decide pentru sine.
În această lună, septembrie 2025, se împlinesc 20 de ani de când lucrez oficial în mass-media. Două decenii de când, împreună cu partenerii, am lansat primul site de știri din Moldova, care a devenit ulterior unul dintre cele mai influente din țară, contribuind la schimbările importante care au urmat în acei ani.
În 2005, după ani de trădări și cu ochii mereu la gardul de sârmă (pentru cine își mai amintește), visam să ne rupem de trecutul comunist și să putem călători liber, să îmbrățișăm Europa. Visam să nu mai fim umiliți în cozile interminabile pentru vize.
În 2009, Europa a întors privirea către noi. Dar asta s-a întâmplat după ce am ieșit în stradă și am spus răspicat că vrem respect, demnitate și libertate.
În 2014, visul care părea irealizabil cu 9 ani mai devreme a devenit realitate: călătoream fără vize în Uniunea Europeană.
În ciuda numeroaselor trădări și a marilor dezamăgiri, am continuat să luptăm pentru visul nostru – nu pentru partide, așa cum cred unii.
A urmat 2019 și alte momente în care ne-am apărat idealurile. În 2022, Europa s-a întors din nou cu fața către noi.
Astăzi, suntem supărați și nemulțumiți – pe bună dreptate – că lucrurile nu se mișcă atât de repede cum ne-am dori. Uităm însă că toate au venit la pachet cu pandemie, război, exodul din țară și frica investitorilor, care s-au resimțit direct în buzunarele noastre. Nu au lipsit nici greșelile guvernanților, dar nici „idioții utili” care au făcut mari deservicii țării.
După mai bine de trei decenii de la Independență, suntem din nou într-un moment-cheie al istoriei noastre. După un drum care părea fără sfârșit, azi aflăm că suntem mai aproape ca oricând să semnăm tratatul de aderare la UE. Și totuși, paradoxal, când ne despart doar 3-4 ani de acest obiectiv, apar oameni care ne îndeamnă să ne oprim, să ne întoarcem înapoi, spunând că ar fi o iluzie. Așa spuneau și în 2009. Și totuși, „iluzia” este astăzi aproape să devină realitate, inclusiv și datorită (sau din cauza) evenimentelor zbuciumate din lume.
Este incredibil și poate puțini realizează, dar avem în față o oportunitate care se ivește doar o dată la câteva generații. Noi avem șansa să fim parte a Generației care duce Moldova în Europa. Pentru că această fereastră de oportunitate se va închide curând. Dacă o ratăm, trebuie să fim conștienți că următoarea s-ar putea deschide abia peste multe decenii.
În același timp, trebuie să fim sinceri cu noi: lumea pe care o vedem azi este foarte probabil să arate cu totul altfel diferit în viitor. Europa pe care o vedem azi se va schimba după 2028, cu lucruri bune și cu lucruri care nu ne vor plăcea.
Mulți se întreabă: dar dacă UE nu va mai exista?
Crezul meu este simplu: trebuie să ne pregătim: Să fim cât mai aproape de lumea civilizată, indiferent de ce se întâmplă azi în jurul nostru. Chiar și dacă va veni acel moment dramatic, când se va trage cortina, trebuie să ne asigurăm de azi că vom fi de partea civilizației, omeniei, rațiunii, libertății și a prietenilor noștri.
Nu-mi permit să vă insult inteligența spunându-vă pe cine să alegeți sau împotriva cui să votați. Dar vă pot spune pe cine voi vota eu. La 28 septembrie nu voi vota un partid. Voi vota așa cum am făcut la fiecare alegeri: Pentru mine, pentru familia mea, pentru viitorul copiilor mei, pentru idealurile pentru care lupt de 20 de ani și riscurile asociate cu acest obiectiv.
La fiecare alegeri, în fiecare moment decisiv pentru această țară din ultimele 2 decenii, am fost acolo: în 2003, 2005, 2009, 2010, 2013, 2022, 2024. Voi fi acolo și în 2025.
TOȚI LA VOT!