Cât despre o problemă morală în faptul că a primit bunuri de la tatăl ei, fost primar condamnat penal pentru neglijență în serviciu, Sanduța a declarat că nu vede nicio incompatibilitate. Totodată, a mai subliniat că nu întreaga sa avere provine din donații