Republica Moldova se află pe prima linie a unei înfruntări istorice: apărarea democrației în fața războiului hibrid purtat de regimul lui Putin — propagandă, corupție, intimidare și destabilizare. Mesajul este transmis de opt foști ambasadori americani – Adrian Zuckerman, Mark Gitenstein, Kathleen Kavalec, Jim Rosapepe, James D. Pettit, James S. Gilmore III și Kent D. Logsdon.
Foștii oficiali îndeamnă cetățenii, dar și statele occidentale să respingă dezinformarea rusească, să apere adevărul, libertatea și democrația și să asigure parcursul european al Moldovei.
Din aceeași ediție