Autoritățile din SUA le-au mulțumit celor din R. Moldova pentru extrădarea unui suspect într-un delict cu foc de armă petrecut la Philadelphia. Potrivit presei de acolo, ar fi vorba de un etnic georgian. El ar fi al doilea georgian extrădat de Chișinău peste ocean, anul acesta. „Guvernul Statelor Unite adresează mulțumiri Procuraturii Generale, Inspectoratului General al Poliției și Poliției de Frontieră pentru extrădarea reușită, săptămâna trecută, a unui cetățean american căutat pentru agresiune cu circumstanțe agravante în Philadelphia, Pennsylvania”, se arată într-o postare pe rețele a Ambasadei SUA la Chișinău. „Această extrădare a fost rezultatul direct al cooperării noastre excelente în domeniul aplicării legii și evidențiază puterea relațiilor bilaterale dintre Statele Unite și Republica Moldova.”