🇧🇾 Un colaborator al Ambasadei Republicii Belarus la Chișinău a fost declarat persona non grata pe teritoriul Republicii Moldova. Anunțul a fost făcut de către Ministerul de Externe. Gestul vine după reținerea lui Alexandru Balan, fostul ofițer SIS, anchetat internațional pentru divulgarea informațiilor secrete de stat către ofițeri ai Comitetului Securității de Stat (KGB) din Belarus