Potrivit unui raport întocmit de un cetățean moldovean trimis de FSB să facă o investigație pe sumele cheltuite, Kremlinul și FSB ar fi alocat standard câte 300 de dolari pe zi pentru fiecare protestatar (echivalentul a circa 5 000 de lei), dar activiștii au primit efectiv doar 700–800 de lei. Surse din partid indică faptul că aproximativ 70 % din banii trimiși în ultimii ani din Rusia și Israel pentru finanțare ilegală au dispărut fără urmă. Marina Tauber este descrisă în raport ca principalul beneficiar al furturilor, iar organizatiile primare de partid „din toată țara” nu ar fi primit în mod real acești bani (reiterând cifra de cca 10 milioane de dolari neajunși la destinație)
Raportul ar fi fost întocmit de Vladimir Cioban, soțul Alionei Stașevscaia – fostă angajată a MAI, ex- contabila fugarului Veaceslav Platon și vicepreședinte al Consiliului de Administrație al MOLDINDCONBANK, fiind vizată în mai multe dosare penale.
(....) În timp ce soția sa încearca să scape de justiție, Vladimir Cioban s-a implicat în activitățile blocului „Pobeda”. Conform datelor obținute, după mai multe deplasări peste hotare, unde a avut întrevederi cu curatorii FSB care coordonează proiectul politic „ȘOR”, Cioban a primit sarcina de a investiga deturnările financiare și de a raporta direct lui Ilan Șor și serviciilor secrete ruse.
Din aceeași ediție
Alte detalii din raport:
- 61 lideri raionali și-au însușit între 20 %–40 % din bugete.
- 15 lideri supravegheați suplimentar pentru combatere.
- Sume insuficiente plătite activiștilor: 700–800 lei în loc de 5 000 lei pe zi.