♀️ Un ex-oficial SIS a fost arestat în România: Este acuzat de divulgarea secretelor de stat. Un fost înalt funcționar al Serviciului de Informații și Securitate din Republica Moldova a fost reținut de autoritățile din România, Cehia și Ungaria, cu sprijinul Agenției Uniunii Europene pentru Cooperare în Justiție Penală (Eurojust), transmite IPN. Acesta ar fi avut întâlniri la Budapesta, în 2024 și 2025, cu un agent al serviciilor secrete din Belarus, căruia i-ar fi transmis informații clasificate în schimbul unor sume de bani. Presa română scrie că ar fi vorba despre Alexandru Bălan
Presa română: Fostul director adjunct al spionajului din R.Moldova, acuzat de DIICOT că a divulgat informații secrete către KGB al Belarus, „în condiții de natură să pună în pericol securitatea națională a României” / Două întâlniri ar fi avut loc la Budapesta / Alexandru Bălan va fi adus la audieri la București