Concluzie: Cel puțin jumătate din narativele țipătoare din spațiul public, distribuite intens în ultimul an în Moldova - au fost false. Toate au fost gândite, testate și distribuite de Moscova și amplificate de rețeaua de boți și troli finanțată de la Kremlin
Evident, în horă au intrat și idioții utili din Moldova, care au pus umărul la amplificarea narativelor. Atât cei de pe grupuri de Telegram, dar și voci cunoscute de la Chișinău.