A urmat apoi o lecție despre rețeaua Tik-Tok, cât de elegant să spună lucruri, care să nu fie directe, dar mesajele să ajungă în subconștient.

Ținta a fost publicul mai în vârstă, despre care spuneau curatorii că poate fi atras prin două aspecte: 🔥 Banii și Frica.

La mijlocul lunii decembrie a fost o pauză în apelurile zilnice, fără ca activiștilor să li se explice motivul. În această perioadă a fost modificată tactica, accentul fiind pus pe rețeaua TikTok, nu pe Telegram, ca până acum.

La 23 decembrie 2024 am fost anunțați că urmează un nou apel, care s-a desfășurat într-un alt grup de pe Telegram. Inițial, în grup erau aproximativ 400 de participanți, iar apoi numărul lor a crescut până la 500. Se numea „Обучение АПК/2”, adică „Instruirea activiștilor responsabili de comunicare 2”. Aici au apărut noi moderatori: Mihail Alexandrovici și Adam, cel cu care reportera ZdG discutase anterior la telefon.

Pe 25 decembrie, adică de Crăciun, curatorul Mihail Alexandrovici a publicat în grup un clipuleț video pe care urma să se bazeze mult așteptatul flashmob, cu denumirea „Dansuri care ne încălzesc”.

În el apărea una dintre activistele din grup, care s-a prezentat cu numele Inga, și care a fost „pacienta zero” a flashmobului. Ea s-a filmat dansând lângă un brad de Crăciun, folosind o melodie asemănătoare cu una folclorică, iar pe ecran apăreau patru mesaje ce trebuiau promovate prin acest flashmob: gaz pentru un leu, interdicția LGBT, alegeri corecte, adaos la pensii pentru pensionari. Sarcina activiștilor era să filmeze clipuri similare și să le publice pe TikTok, dar preluând cu strictețe aceeași linie melodică și hashtagurile.

Iar pentru participarea la flashmob a fost anunțat și un concurs cu premii – telefoane de model Iphone pentru primii 10 care vor înregistra cele mai multe vizualizări pe TikTok.

Pe 28 decembrie, Adam a spus că rezultatele preliminare ale flashmobului, care adunase 64 de mii de vizualizări până atunci, au bucurat conducerea de vârf