Numirea lui Kirienko, considerat al doilea om în stat în Rusia, care era __responsabil__ de suprimarea opoziției în Rusia prevestește o intensificare a imixtiunii rusești în alegerile din Moldova. Kirienko este determinat să obțină o victorie geopolitică pentru Putin prin acțiuni subversive, fără limite morale și cu bugete nelimitate, folosindu-se de actori locali precum Șor și Plahotniuc.
Pașa: Kirienko este oficial este șef adjunct al administrației prezidențiale. Neoficial – al doilea om în Rusia putinistă. Știrile care au urmat ședința consiliului de securitate nu se opresc aici. Deja au apărut două informații pe surse – Dmitri Milyutin, general FSB în Direcția 5, responsabilă de a executa agresiunea rusă hibridă în regiunea noastră, este demis. I se impută prăvălirea imixtiunii în alegerile din Moldova și victoria Maiei Sandu în 2024. Despre Milyutin a scris în detalii același Rise (recomand). El conducea încă din 2016 subdiviziunea direcției 5 al FSB responsabilă nemijlocit de Republica Moldova. Urmează să vedem și soarta adjuncților lui Milyutin – Valerii Soloha (șef pe operațiuni pe malul drept) și Ivan Koroli (coordonatorul MGB-ului transnistrean). În locul lui Milyutin a fost, conform surselor, numit Albert Stepîgin. Acesta, ca și noul șef al celebrei Direcții 5 FSB, numit în locul lui Serghei Beseda, vine din direcția de securitate internă a FSB. De ce este important? Pentru că ambii vin din direcția responsabilă de politica internă din Rusia, adică Kirienko își aduce pe spionaj extern oamenii de încredere cu care a distrus opoziția din Rusia.
Surse rusești scriu că urmează transferul lui Kozak în funcția de reprezentant prezidențial pe regiunea de Nord-Vest. Adică Kirienko ”l-a mâncat” definitv. Tristețe la Dodon, șampanii multe deschise de Șor și trepădușii lui.
Din aceeași ediție