Președintele României, Nicușor Dan, întrebat de ce România i-a pus interdicție lui Ion Ceban în spațiul Schengen: "E o chestiune de securitate, nu pot spune mai multe. Am fost informat de dosar înainte să se ia această decizie. (...) Cât am fost primar a Bucreștiului, dl Ceban a încercat de vreo 2-3 ori să vină și să se întâlnească cu noi. Ca primar aveam contacte oficiale cu serviciile secrete și MAE, am fost sfătuit să nu-l primesc și nu l-am primit. Din aceleași considerente, care au dus la nepermiterea intrării dlui în țară". Întrebat dacă interdicția i s-a pus la solicitarea Maiei Sandu, Nicușor Dan a spus: "A fost o decizie a statului român bazată pe fapte"