Blocul "Împreună": "Gravitatea faptelor pentru care Ion Ceban nu are dreptul să mai calce următorii cinci ani în România și în restul Spațiului Schengen nu s-a schimbat nicio clipă. Din contră, prin încercarea de a prezenta această vizită drept o „demonstrație” că poate ignora deciziile Uniunii Europene, Ion Ceban nu face decât să își agraveze situația. Este comportamentul tipic al unui infractor care, în loc să își asume responsabilitatea, încearcă să inducă lumea în eroare și să își își spele imaginea, pozând în victimă"