Maia Sandu: Dragi oaspeți, vă mulțumim pentru sprijinul R. Moldova. Acum 34 de ani, tot aici, în această piață, cu mulți dintre voi, sau împreună cu părinții și bunicii, ne minunam că R. Moldova a redevenit liberă, că în Moldova se vorbește din nou româna, că lumea se deschidea în fața noastră, ne-am bucurat că am scăpat de un regim totalitar. Acești 34 de ani nu au fost ușori, am trecut prin greutăți, am învățat împreună, azi suntem mândri de realizările noastre. Am demonstrat că suntem curajoși, că nu ne este frică, ne apărăm libertatea și suveranitatea în fiecare zi, suntem mândri că muncim onest acasă sau oriunde în lume, am demonstrat că suntem solidari, de asta Moldova e numită - o țară mică cu inimă mare. Am demonstrat că suntem parteneri de încredere și de aceea avem asemenea prieteni valoroși. Am reușit să punem Moldova pe calea integrării UE. Pentru că vrem și merităm să trăim în pace. Vrem ca aici în Moldova să trăim la fel de bine la fel cum se trăiește în statele europene. Știu că mai sunt și forțe care să ne oprească din drum, dar noi suntem puternici pentru că suntem uniți, pentru că avem prieteni extraordinari. E datoria noastră față de părinții și bunicii noștri ca să construim o Moldovă europeană, liberă, unde fiecare știe că este protejat, poate crește, poate înflori. Să iubim țara noastră în fiecare zi și să o protejăm, la mulți ani!