Macron și Tusk au vorbit în română, felicitând moldovenii împreună cu Merz. Cei 3 au apreciat curajul și eforturile R. Moldova pe calea integrării europene.
🇩🇪 Merz: Dragi europeni, mulțumesc pentru întâmpinarea caldă. Scopul aderării la UE este unul fundamental. UE nu este perfectă și uneori e prea complicată. Dar UE și-a ținut promisiunea de pace, prosperitate și pace. Nu mi-aș putea imagina unde erau țările noastre politic și economic fără UE. Voi tot aparțineți familiei UE. Dnă președintă Maia Sandu, în această zi puteți să vă mândriți de țara dvs și de realizările dvs. Moldova este independentă și oamenii sunt liberi. Suntem alături de dvs, acum și în viitor.
🇵🇱 Tusk: Azi sărbătoriți libertatea în locul dominației străine. Știu ca polonez ce înseamnă asta. Și Polonia a cunoscut ocupația și dictatura. Am plătit un preț greu, dar am învățat un adevăr: când un popor e unit - niciun imperiu nu-l poate înfrânge. Voi moldovenii ați arătat că aveți această putere. Trei decenii în urmă v-ați ridicat pentru libertatea și limba română, în 2022 ați deschis casele refugiaților, anul trecut ați ales calea europeană. Ați arătat că trăiți după valorile noastre comune. Viitorul Moldovei e în UE. UE e un proiect de pace, iar MD e parte din acest proiect. Iar noi polonezii vă vom fi alături, pentru ca fiecare moldovean să trăiască în prosperitate și demnitate. Sprijiniți-o pe lidera voastră, care este și lidera europenilor liberi. La mulți ani, Moldova!
🇫🇷 Macron: Sunt fericit să fiu alături de voi pentru a sărbători ziua națională a R. Moldova. Datorită vouă - în această seară inima Europei bate mai puternic. Apreciem lupta voastră pentru democrație și justiție. UE este un proiect inedit, în slujba tuturor cetățenilor. Suntem alături de voi și președinta Maia Sandu care luptă pentru o Moldovă independentă, puternică și ancorată în Europa. Traiască R. Moldova! Traiască Europa! Traiască Moldova în Europa, Traiască Moldova Independentă, Trăiască Europa Unită! Mulțumesc tuturor!