Peste exact 2 ani, la 27 august 1991, este o organizată o nouă Mare Adunare. Acolo, sub presiunea străzii, Parlamentul a adoptat Declarația de Independență a Republicii Moldova față de URSS. A fost proclamată Republica Moldova ca stat suveran și independent, cu aspirația de apropiere de valorile democratice și de spațiul european.
Ion Hadârcă, 27 august 1989: „Pace-n suflet și unire-n țară, dragi compatrioți!
Ora istorică a sunat auzului nostru flămând de dreptate.
Auzu-i plin de zvoană de clopote.
De la clopotnița Căprianei lui Ștefan cel Mare și de la cotul Răutului sfințit de Vasile Lupu.
Din ruinatul locaș al Vărzăreștilor și din clopotnița Chișinăului, aruncată-n aer de farisei. Auziți? Aeru-i plin de zvoană de clopote.
Și la chemarea lor se adunară aici copiii cei mai cuminți ai neamului nostru...
Primii au sosit făleștenii ce au sfințit încă o dată această țărână cu tălpile însângerate de cale lungă pe jos...
Cu spice de grâu încolțite de-a dreptul din tălpi au venit încoace țăranii de pe valea Botnei...
Bătuți și umiliți la post, s-au înălțat către această zi cenacliștii de la „Vatra” din Tighina...
Din patria lui Dumitru Matcovschi, de la Vadu-Rașcov, vin rezinenii...
Stegarii din codrii Budăilor lui I. C. Ciobanu, orheenii și călărășenii...
Ce caută și ce vor sufletele lor atât de zbuciumate? Vor să nu mai fie trimise numai la sapă, la mătură și la tutun.
Să nu le dea peste gură mancurtul.
Să nu-i concedieze birocratul-internaționalist știutor de o singură limbă!
Într-un cuvânt, vor să fie oameni, stăpâni și liberi pe pământul lor. Și pe fabricile lor.
Și pe „Mezoanele” lor. Și pe Piețele lor!
Iată de ce ne-am adunat astăzi aici. Ca să sfințim prin actul Marii Adunări Naționale această Piață, care a văzut mai multe șenile de tancuri decât opinci.
Cu vechea Câmpie a Dreptății și Șesul Libertății se înfrățește astăzi Piața Victoriei. Prin MAREA ADUNARE NAȚIONALĂ. Prin marea trezire și marea unire națională.
Am vrea să trăim această oră de vârf cât mai plin și mai luminos. Ca pe o acțiune orientată către buna înțelegere și consolidare a tuturor celor ce mănâncă pâinea
acestei republici.
Să fim auziți și să fim înțeleși – iată ce ne-a adunat aici.
Dorul de a mai vedea capitala.
Setea de a mai cânta o baladă colectivă.
Dorința de a fi stăpâni.
Și îngrijorarea că o acțiune de sabotaj ar putea anula o sesiune. Să fim înțeleși drept, odată și pentru totdeauna: cei ce vor două limbi de stat vor, de fapt, două state
într-un stat. La urma urmei, suntem și noi pentru două limbi de stat și chiar pentru
trei limbi de stat, și chiar și pentru 15 limbi de stat, însă, de stat rusă – în statul Rus,
de stat ucraineană – în statul Ucrainean, de stat bulgară – în statul Bulgar și de stat
turcească – în statul Turcesc.
Însă numai de stat moldovenească, idem română – numai în statul suveran al
Moldovei. Aceasta ni-i vrerea și acesta ni-i păsul.
Limba suverană în stat suveran.
Ne-am deprins cu toții și i-am deprins și pe alții să vadă Moldova și să cânte „ca un strugure de poamă stai pe harta Uniunii”.
Astăzi Moldova stă mai degrabă ca un cap de bour, gata nu de atac și nu de înjugare – gata să-și apere, ca faimoșii zimbri (recte: bouri – n.a.) din Codrii Cosminului
– limba și vatra, scrisul și cetatea, apele câmpiei, școala și copiii, icoana pământului,
luminarea gândului!
Despre toate ce ne dor și ne frământă am vrea să ne împărtășim la această Mare Adunare Națională.
Cu bună urare, cu sfântă binecuvântare, cu ploaie cerească și lacrimă dumnezeiască – Marea Adunare Națională se declară deschisă.”
*
Azi în India, Qutub Minar, monument istoric din New Delhi, cel mai înalt turn de cărămidă din lume, a fost iluminat pentru prima dată în culorile drapelului R. Moldova, cu ocazia Zilei Independenței.
REMEMBER: Cuvintele care au deschis prima Mare Adunare Națională din 27 august 1989, unde oamenii adunați în PMAN au cerut limba maternă și alfabetul latin, într-un context în care RSS Moldovenească era încă parte a URSS. Acestea relevă cum era asuprită populația băștinașă