Primarul Capitalei Ion Ceban sugerează că revenirea oamenilor din concedii, în Capitală, după 1 septembrie, va fi motiv de campanie de denigrare a sa. Atunci când candida la Primăria Capitalei în 2019 spunea că această problemă cu nr. mare de autoturisme nu poate fi invocată la nesfârșit și că sunt soluții
Ceban a mai dat vina și pe coridoarele verzi pentru oficiali. În replică, purtătorul de cuvânt al premierului Recean a declarat: „Așteptarea noastră este ca primarul general să fie mai bine informat, pentru că este bine cunoscut faptul că premierul nu circulă cu mașini cu girofar și, ori de câte ori este în trafic, respectă aceleași reguli ca toți ceilalți participanți”, subliniază Vodă.