Una spunea în mai, alta în august. Primarul Capitalei Ion Ceban a semnat scrisoarea pentru transferarea a 3 milioane de lei Primăriei Durlești „pentru ajutorul locuitorilor din blocul unde a fost incendiul”
În luna mai curent, Ceban a declarat că „unii fac politică pe seama tragediei oamenilor” și că municipalitatea va transmite un demers Guvernului pentru alocarea de fonduri din bugetul de rezervă. El spunea că „acest subiect nu ține acum de competența directă a Primăriei Chișinău”. Azi Ion Ceban a spus că "sper să nu avem blocaje la realizarea transferului".