Iașiul rupe relațiile cu Chișinăul, din cauza lui Ion Ceban. Primarul Mihai Chirica anunță suspendarea înfrățirii Iași–Chișinău, motivând că edilul capitalei R. Moldova nu are drept de intrare în Spațiul Schengen. __„E o mare problemă, o sincopă dureroasă. Cum să menții cooperarea directă dacă primarul Chișinăului nu poate veni la Iași?”,__ a spus Chirica