Poliția anunță că din 18 iulie 2025, legea s-a modificat astfel încât polițiștii aflați la datorie, îmbrăcați în uniformă, nu mai sunt obligați să prezinte legitimația de serviciu. Totuși, ei trebuie să se prezinte nominal, menționând numele, prenumele, gradul special și unitatea din care fac parte, pentru a oferi transparență cetățenilor. Modificarea are la bază Legea nr. 320/2012, art. 26, litera (l)