Am avut o întâlnire foarte bună cu oaspeți distinși: președintele Volodimir Zelenski al Ucrainei, președintele Emmanuel Macron al Franței, președintele Alexander Stubb al Finlandei, prim-ministrul Giorgia Meloni al Italiei, prim-ministrul Keir Starmer al Regatului Unit, cancelarul Republicii Federale Germania, Friedrich Merz, președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și secretarul general al NATO, Mark Rutte, la Casa Albă, întâlnire care s-a încheiat cu o nouă discuție în Biroul Oval.

În cadrul întâlnirii am discutat despre Garanțiile de Securitate pentru Ucraina, garanții care ar urma să fie oferite de diverse țări europene, în coordonare cu Statele Unite ale Americii. Toată lumea este foarte mulțumită de posibilitatea păcii între Rusia și Ucraina.

La finalul discuțiilor, l-am sunat pe președintele Putin și am început pregătirile pentru o întâlnire, într-o locație care urmează să fie stabilită, între președintele Putin și președintele Zelenski. După ce va avea loc această întâlnire, vom organiza o trilaterală, care va reuni cei doi președinți împreună cu mine. Repet, acesta a fost un pas foarte bun, încă de la început, pentru un război care durează de aproape patru ani.

Vicepreședintele JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio și trimisul special Steve Witkoff coordonează împreună cu Rusia și Ucraina. Vă mulțumesc pentru atenția acordată acestei chestiuni!