Fost deputat și ambasador, Sergiu Stati, condamnat pentru îmbogățire ilicită. Ce a decis instanța: Potrivit probatoriului, în perioadele 25 februarie 2014 – 9 martie 2019 și 8 aprilie 2019 – 23 iulie 2019, Stati a deținut, personal și prin intermediul soției, bunuri a căror valoare a depășit mijloacele dobândite licit cu peste 1,97 milioane lei. Printre acestea se numără apartamente, un automobil și alte bunuri de valoare semnificativă, achiziționate prin tranzacții nedeclarate și prin introducerea de date false în declarațiile de avere și interese personale