Ședință la Primăria Capitalei pe subiectul protestelor lui Șor unde promite $3000 de dolari pe lună. Reprezentanții Primăriei Chișinău spun că nu au deocamdată suficiente demersuri unde să fie informați despre acțiuni împotriva securității statului, iar cel trimis de Poliție nu e suficient - vor să primească demersuri și de la SIS
Reprezentant Primărie: Nu e suficient demersul Poliției pentru a fi aplicat art. 26 din Legea cu privire de la întruniri. Dacă aceste declarații ale lui Șor pe care le catalogați ca acțiuni împotriva securitatea statului, sunt adevărate, atunci sunt instituții precum SIS, Consiliul Național de Securitate, care urmează să ia decizii prompte în acest sens. Noi nu putem acționa în baza acestui demers. Știți bine că nu-i de competența Primăriei să autorizeze întruniri.
Marin Garaz, șef direcție Poliție a mun. Chișinău: Dvs puțin încurcați lucrurile. Poliția e prezentă peste tot, asigură ordinea întodeauna, dar aici e vorba de măsuri ilegale, deja există dosare penale, și persoanele date vor fi atrase la răspundere. Deja nu vorbim de măsuri contravenționale, dar infracționale. Ați primit demersul Poliției, vă rog să acționați conform prevederilor legale.
În replică, reprezentantul municipalității a spus că solicită demersuri și de la SIS sau Consiliul Național de Securitate, după care va lua o decizie dacă urmează sau nu să se adreseze în judecată pentru a bloca întrunirea simpatizanților lui Șor.