BBC: Rusia, fără forță de muncă, după ce a trimis la moarte 1 mln de oameni în Ucraina. Rusia se confruntă cu o criză gravă de forță de muncă din cauza războiului din Ucraina, motiv pentru care a început să aducă mii de muncitori nord-coreeni, trimiși să muncească în Rusia în condiții extrem de dure, asemănătoare sclaviei. Aceștia lucrează adesea peste 18 ore pe zi, cu doar două zile libere pe an și sunt supravegheați strict de agenți ai securității nord-coreene, care le impun să nu comunice cu nimeni din afara comunității lor. Majoritatea banilor câștigați sunt redirecționați către regimul de la Phenian sub formă de „taxe de loialitate”. Fenomenul este o consecință a pierderilor umane din Rusia, mulți bărbați fiind fie pe front, fie plecați din țară, forțând Moscova să se bazeze din ce în ce mai mult pe forța de muncă străină, în special nord-coreeană, pentru a acoperi deficitul și a susține efortul de război, încălcând sancțiunile ONU privind muncitorii nord-coreeni