Cebotari: "Mediul de afaceri se confruntă cu probleme cu care nu s-a confruntat de mulți ani de zile, este terorizat. Întrebați oamenii de afaceri serioși - care au avut mari contribuții, cu nr. mare de anhajați, întrebați-i de ce își scot investițiile din Moldova? De ce preferă să investească peste hotare?! Nu vor spune că gazul e foarte scump, dar vor aduce și alte exemple cum sunt persecutați".