În calitate de fondator a Partidului Democrat, pe mine mă interesează mai mult ce se întâmplă pe segmentul de centru-stânga. În afară de blocul Alternativă, cel puțin 3 partide, liderii și activiștii cărora au crescut în ograda clasicului PDM, vor merge la electorat. Nu vreau astăzi să ghicesc cine din ei va fi mai norocos. Sunt, însă convins, ca majoritatea activiștilor, care reprezintă astăzi PSDE, Respect Moldova și Partidul Democrat modern, doresc să revină la PDM-ul clasic. De fapt, și M.Lupu, și T. Ulianovschi, dar și cei de la PD-ul lui B. Foca au încercat să discute câte ceva în acest sens.
Din aceeași ediție